“Ekvinocijo” u Kazalištu Marina Držića
20/12/2019Januarski repertoar Crnogorskog narodnog pozorišta
10/01/2020Novogodišnji koncert Crnogorskog narodnog pozorišta će biti održan u subotu 28. decembra u 20 sati na Velikoj sceni.
Na koncertu će nastupiti međunarodne zvijezde klasične muzike: Miloš Karadaglić (gitara), Anna Aglatova (sopran) i Avi Avital (mandolina) uz Crnogorski simfonijski orkestar, a pod dirigentskim vođstvom Ikera Sancheza.
Miloš Karadaglić, gitara (Crna Gora-Velika Britanija) „Ljubav na prvo slušanje“ je kako Miloš opisuje momenat, kada je kao dijete u Crnoj Gori, prvi put uzeo u ruke staru gitaru koja je skupljala prašinu u njegovom porodičnom domu. Nekoliko godina kasnije, Miloš je potpisao svoj prvi diskografski ugovor sa klasičnim izdavačem Deutsche Grammophon i postigao veliki uspjeh širom svijeta, koji ga je pretvorio u „heroja gitare klasične muzike“ (BBC Music Magazine) preko noći. Njegovo snimanje koncerata Rodrigo iz 2014. godine Sunday Times nazvao ga je “kraljem Aranjueza”, dok je “Blackbird – The Beatles Album” (2016) primljen sa oduševljenjem. Pred 6000 ljudi na BBC-jevim promocijama 2018. godine, Miloš je izveo svjetsku premijeru gitarskog koncerta Jobia Talbota (Joby Talbot), „Ink Dark Moon“ napisanog specijalno za njega, sa BBC-jevim Simfonijskim orkestrom. Posvećen uspostavljanju novog repertoara za gitaru, Miloš se pridružio NAC Ottawa u maju 2019. godine kako bi izveo svjetsku premijeru “The Forest” Hauarda Šora (Howard Shor). U septembru 2019. godine izdao je svoj peti album „Sound of Silence“.
Iker Sánchez, dirigent (Španija) Iker Sánchez debitovao je dirigujući Nacionalnim orkestrom Baskije 2007.godine. Od tada diriguje sa nekim od najboljih orkestara u Španiji i Portugalu (Simfonijski orkestar Tenerife, Nacionalni orkestar Barselona, Simfonijski orkestar Bilbao, Filharmonija Oviedo, Simfonijski orkestar Casa da musica – Porto (Portugal), Španski nacionalni orkestar JONDE, Univerzitetski orkestar Humboldt – Berlin…. Veliki uticaj na razvoj njegove karijere bio je period od 2007-2009. godine u kojem je asistirao renomiranim dirigentima: Rafael Frühbeck de Burgos, Vasily Petrenko, Juanjo Mena, Pablo Gonzalez, Günther Herbig i Michael Jurowsky u orkestrima poput Bostonskog sinfonijskog orkestra, Filharmonije iz Los Anđelesa, Kraljevske filharmonije Liverpula i BBC filharmonije. Od 2017. godine je umjetnički direktor Bilbao Sinfonietta. Dirigujući mnogim instrumentalnim ansamblima stekao je zavidnu reputaciju za svoje interpretacije savremene muzike XX i XI vijeka i snimio više nosača zvuka, a takođe je snimao i za španske i baskijske nacionalne tv i radio kanale (RTVE, RNE i EITB). 2020. godine sa Simfonijskim orkestrom Bilbao snimiće operu „Maitena“ C.Colina, i sedam španskih pjesama Manela de Falla, za izdavača IBS classical.
Anna Aglatova, sopran (Rusija) Tokom prve godine studija na Ruskoj muzičkoj akademiji Gnessin, sopran Anna Aglatova bila je pozvana na glavnu scenu Boljšoj teatra kao Nannetta u Verdijevoj operi „Falstaff“. Aglatova je solista Boljšoj teatra od 2006. godine, gdje je ostvarila uloge kao Despina u „Cosi fan tutte“, Mikaela u „Carmen“, Susanne u „Le nozze di Figaro“, Norina u „Don Pasquale“, Lisa u „La sonnambula“, Marfa u „The Tsar’s Bride“, Adele u „Die Fledermaus“, Musetta u „La boheme“, Rosina u „Il barbiere di Siviglia“….. i danas je Aglatova jedna od najpopularnijih pjevačica u Rusiji. 2017. godine debitovala je u Bečkoj državnoj operi kao Norina, a nedavno je nastupala kao Aminta u Vivaldijevoj „L’olimpiadi“. Anna Aglatova dobitnica je prve nagrade na takmičenju Bella Voce 2003. godine, i treće nagrade na međunarodnom pjevačkom takmičenju Neue Stimmen 2006. godine u Njemačkoj i počasnu nagradu za svoj doprinos razvoju kulture 2014. godine.
Avi Avital, mandolina (Izrael) Prvi mandolinista koji je nominovan za klasičnog Grammija, Avi Avital je upoređen sa A. Segovijom (Andres Segovia) zbog njegovog umijeća na instrumentu i sa J. Heifitzom (Jascha Heifitz) zbog njegove nevjerovatne virtuoznosti. Strastven i „eksplozivno harizmatičan“ (New York Times) u izvedbi uživo, on je pokretačka snaga. Za njega je napisano više od 100 savremenih kompozicija, od kojih 15 koncerata, uključujući Anna Cline, Avner Dorman i Giovanni Sollima.
Crnogorski simfonijski orkestar nastupio je prvi put 14. decembra 2007. godine na Cetinju. Tokom svog djelovanja, na gotovo tri stotine koncerata u zemlji i inostranstvu (Albanija, Bosna i Hercegovina, Francuska, Hrvatska, Italija, Srbija, Rusija, Sjeverna Makedonija, Turska) orkestar je izveo najznačajnija ostvarenja simfonijskog žanra, velika vokalno-instrumentalna djela poput Simfonije br. 9 Ludviga van Betovena i Rekvijema Đuzepea Verdija, kao i ostvarenja domaćih autora. Sa njim su, između ostalih, nastupili: Monserat Kabalje, Miša Majski, Ivo Pogorelić, Ilja Gringolc, Roman Simović, Miloš Karadaglić, Denis Šapovalov, Simon Trpčeski i Stefan Milenković. Crnogorski simfonijski orkestar je okosnica muzičkog života u Crnoj Gori i jedan od najznačajnijih generatora razvoja savremene crnogorske kulture