MAJ I JUN U CRNOGORSKOM NARODNOM POZORIŠTU
06/05/2015SEZONA 2014/2015
10/06/2015Žiri u sastavu: Biljana Srbljanović, Ivica Buljan, i Željko Sošić, jednoglasno je donio odluku da je najbolja drama na Konkursu za nagradu CNP-a za savremeni domaći tekst neafirmisanih autora “Skroz nova drama”, drama pod nazivom “Otvoren kraj”, autorke Jovane Bojović.
“Nagradjena drama “Otvoren kraj” autorke Jovane Bojović jednostavnim, a poetskim jezikom, vrhunskom vještinom za građenje atmosfere, predstavlja sledeći korak u stvaranju građanske drame u Crnoj Gori, a i čitavom regionu. U jednom zagušljivom, malograđanskom, urbanom svijetu, koji je daleko od karikaturalnih i klišeiziranih slika tradicionalne crnogorske porodice, zdravo tkivo je nagriženo do smrti.
Dva brata i jedna žena, mrtva majka i živi otac – patrijarh porodice, posrću pod teretom modernog svijeta, onoga u šta se pretvorilo savremeno društvo, nakon dugo godina iščekivanja raskida sa reakcionarnom tradicijom, sa nedostatkom slobode, sa ruralnim, sa patrijarhalnim vrijednostima. Ali ono što je uslijedilo nije zadovoljilo nikoga: ni demokratija, ni sloboda, ni urbanizacija, ništa nije onako kako se činilo. Andrej, tridesetogodišnji momak, nagrižen bolešču koja ubija, a koju ne želi ni da prizna, niti da se protiv nje bori, do kraja samo želi još jednu referencu u biografiji. Njegov tri godine stariji brat Ivan, davno odbačen od porodice i primoran da se odseli od kuće, nije odustao od pobune, ali mu ona isto tako nije donijela ništa. Između njih je Ana, mlada, obrazovana, urbana žena koja i zna i ne zna šta hoće, rastrgana između onoga što je nov način pristojnog života: humanitarne organizacije, NGO, ukrašavanje enterijera, kič estetika i sa druge strane pobune, slobode, vjere u njenu viziju ljubavi i potrebe da se u zagušljivom prostoru jednom zauvijek otvore svi prozori i sva vrata.
U devet poglavlja, kao u devet krugova, plete se slika i savremene porodice, i kasne mladosti i društva u cjelini: Čišenje, Otac, Troje, Lice, ponovo Otac, Sjećaš li se, Ne volim te, Bakunjin i Kući su fragmenti njihovog ličnog pakla, koji nije ni pretenciozan, ni predramatičan, ali koji je suštinski i koji, baš kao Andrejeva bolest, nagriza svo zdravo tkivo.
U svijetu u kome se ni za šta više ne možemo uhvatiti kao za čvrsti oslonac, autorkini likovi, bez imalo patetike i samosažaljenja, sami biraju svoje puteve. “Puni ste te odvratne vjere u čvrstinu kamena, a jedna bomba je dovoljna da sve to sruši. Sve što si sagradio” izgovara Ivan. Ta bomba je i dramska riječ, ona ruši i razara ideološke mantre da je sada sve dobro, ona postavlja pitanja pred kojim je nemoguće ostati nijem”, navodi se u obrazloženju žirija.
Žiri je preporučio tri dramska teksta koja su pristigla na Konkurs, za Scenu Studio: “Isti”, autorke Sare Đurović,“Istraga” Aleksandra Radunovića i “Sobe” Ilije Đurovića.
Crnogorsko narodno pozorište uspostavilo je ovaj konkurs radi podsticanja savremene dramske književnosti i ohrabrivanja autora/ki koji još nemaju pristup scenama institucionalnih pozorišta, kao i vidljivijeg profilisanja scene Studio – na kojoj će biti izvođeni nagrađeni tekstovi – kao scenskog prostora otvorenog za mlađe i neafirmisane autore/ke i za inovativne dramske i pozorišne izraze koji uslovnost produkcijskih uslova scene Studio prepoznaju kao umjetnički izazov.
Tematski naziv ovogodišnjeg konkursa “Skroz nova drama” bio je “Junaci našega doba”, kojim se naglašava repertoarska zainteresovanost CNP-a za dramske tekstove koji fokusiraju iskustva savremenosti, naročito iz perspektive mladih ljudi.
Autorki nagrađene drame biće dodijeljena plaketa i novčana nagrada u iznosu od 2.000 eura. Crnogorsko narodno pozorište ima pravo praizvedbe komada.