Promocija knjige “Hamlet na korzou”
20/10/2021Održana konferencija za novinare povodom premijere predstave “Policajci”
22/10/2021U srijedu 20. oktobra u Press sali Crnogorskog narodnog pozorišta održana je promocija knjige književika i scenariste Milorada Boškovića “Hamlet na korzou”, u izdanju Nikšićkog pozorišta i Crnogorskog narodnog pozorišta.
Ova knjiga je zbirka članaka Milorada Boškovića o pozorištu i filmu, koji su objavljeni u crnogorskim časopisima. Knjiga je suizdavački projekat Nikšićkog pozorišta i Crnogorskog narodnog pozorišta. Dvije trećine tekstova koje je zbirka prikupila objavljeno je od 1986. do 1990. godine, uglavnom u listu “Pobjeda”, a to su uglavnom kritike predstava Crnogorskog narodnog pozorišta iz tog perioda. Postoje i tri odlomka iz Boškovićeve knjige Ava Gardner na Koniku (1987): o T. Ujeviću, o utiscima iz američkih pozorišta i o dokumentarcima Veljka Bulajića. Dva nedavna teksta koja su ušla u zbirku („Predstave Gorskog vijenca“ i „Crnogorska kinematografija“) Bošković je 2017. godine objavio u časopisu „Matica“, kao i dva teksta u časopisu „Pozorište“ Nikšićkog pozorišta („Balkanska carica i njen autor“). Na Poljacima “i„ Veljko Mandić – ožiljak koji kaže “) 2019. i 2017. godine. Treba pomenuti i tekst „Filmsko stvaralaštvo Ratka Đurovića“, najava na skupu „Film i jugoslovensko društvo na kraju veka“, CANU 2000. Knjigu su recenzirali Nenad Vuković i Andro Martinović.
Jedan od recenzenata knjige Nenad Vuković je na promociji istakao značaj ovog djela: “Ova knjiga će značiti veliki doprinos adekvatnom sagledavanju značaja crnogorske pozorišne i filmske umjetnosti u jugoslovenskim okvirima, a i za dalji tok njenog razvoja u Crnoj Gori i za dalju afirmaciju u svijetu.” – istakao je Vuković.
Slavojka Marojević, urednica knjige i urednica izdavačke djelatnosti Nikšićkog pozorišta predstavila je sadržaj i istakla da je u pitanju zanimljiva knjiga posebnog senzibiliteta i rukopisa.
“Ovaj naslov je, uz podršku Ministartsva kulture, izašao iz štampe krajem prošle godine, u periodu kada je, zbog epidemiološke situacije, Crna Gora praktično bila zatvorena. Međutim, moglo se i moralo se stvarati i u tom vremenu, kao i ovom i sadašnjem.” – kazala je Marojević.
Reditelj Blagota Eraković istakao je da je za njega ova knjiga čista i dobra nadrealistička proza. Govoreći o prolaznosti pozorišne umjetnosti koju je najteže sačuvati, istakao je da su ovakve knjige dragocjene.
“Jedino pozorišna predstava prođe, umre, potone u zaborav, ostaje u metafizici.. Način na koji pozorište opstaje šest hiljada godina je to što je u čovjeku i čini čovjeka čovjekom. Ona se ne može izbrisati iz čovjeka. Kada bi svaki pozorišni čovjek, u nekom, uslovno rečeno zaokruženju, napisao nešto ovome slično, ovo bi bio recept kako treba pisati takve knjige – bez ambicije da budeš istoričar pozorišta, kritičar pozorišta ili estetičar pozorišta, već najviše kao pozorišni gledalac koji ne svoj način vidi određene prostore i određene predstave. Želio bih da ohrabrim mnoge pozorišne ljude da daju neku svoju tačku viđenja, u okviru jedne veoma kompleksne umjetnosti. To je svakako i zadatak pozorišta, kako bi ostao trag.” – kazao je Eraković.
Autor knjige “Hamlet na korzou”, književnik i scenarista Milorad Bošković je izrazio zahvalnost izdavačima – Nikšićkom pozorištu i Crnogorskom narodnom pozorištu: “Večeras sam gost u kući u kojoj sam sedmadesetih godina ovog vijeka bio domaćin i to me posebno raduje. Naslov “Hamlet na korzou” je inspirisan zbirkom “Auto na korzu” Tina Ujevića, koja je objavljena u Nikšiću 1932. godine. Hamlet na nikšićkom ili podgoričkom korzou, Hamlet u napuštenoj crkvi u Bronksu, Hamlet na Kanli kul je – glad za slobodom, nada i strahovanje, sloboda u strahu, i strah u slobodi, strah koji stišava bijes. Postoji li čovjek pod kapom nebeskom koji nije imao hamletovskih dilema? U osnovi esteteike i etike ove knjige utkani su talog iskustva, boja nostalgije i dijalog sa sjećanjem.” – zaključio je Bošković.